Havuz Kapatma Sistemleri

Havuz Kapatma Sistemleri

Yüzmek yaz mevsimlerinde serinlemek ve dinlenmek için en sık yapılan aktivitelerden biridir. Aynı zamanda vücut için de oldukça sağlıklı ve etkili bir spor çeşididir. Ancak koskoca on iki aylık bir dönemde yüzme havuzlarının yalnızca üç ya da dört aylık bir süreçte kullanılabiliyor olması bu havuzlarının kullanım alanını son derece kısıtlamaktadır. Bu nedenle havuz kapatma sistemleri çok önemlidir. Tüm bunlarla birlikte mevsimsel koşullar da havuzların temizlik sürecini oldukça zorlaştırmaktadır.

Havuz Kapatma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havuz kapatma sistemleri yani kısaca havuz örtüleri havuzların kullanıma kapalı olduğu ya da elverişsiz hava koşullarının yoğun olduğu zamanlarda havuzun üstünü kapatmak için kullanılan çok amaçlı kompleks bir sistemdir. Bu örtü sistemi, kullanılmadığı vakitlerde havuzun kirlenmesini, havuz tabanının, yan yüzeylerinin ve en önemlisi de içerisindeki suyun temiz olarak muhafaza edilmesini, havuzun içerisine dışarıdan mikrop taşıyacak herhangi yabancı bir maddenin girmesini önlemek için kullanılan bir mekanizmadır. Havuz örtüleri uygulanacak olan havuzun şekline göre değişiklik göstermektedir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse dikdörtgen şekilde üretilmekte olup, yalnızca havuzun üst kısmına değil yan taraflarına da koruma sağlamaktadır. Özellikle yalnızca yaz mevsiminde kullanılan havuzlar için büyük önem taşıyan havuz örtü sistemleri havuz temizliği yaparken oldukça kolaylık sağlamakta ve temizlik durumunu son derece ekonomik bir şekilde gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır. Havuz örtüleri kendi içinde manuel sistemler ve otomatik sistemler olarak ikiye ayrılmaktadır.

HAVUZ KAPATMA SİSTEMLERİ ÖRNEKLERİMİZ

Havuz kapatma modelleri olarak şuanda üretim bandımızda 40 dan fazla ürün yer alıyor.

Otomatik Havuz Sistemleri

Otomatik havuz kapatma sistemleri kumanda edilebilen bir motora dayalı olarak dizayn edilen örtü sistemleridir. Otomatik örtü sistemleri geçici olarak kapatılmak istenen, kullanım süresi uzun olan havuzların üzerinin kapatılmasında kullanılır. Bu örtü sistemi kullanılan havuzlar kısa bir süre içerisinde açılıp kapanabilir. Manuel örtü sistemine kıyasla daha ince bir katmana sahiptir. Bu sayede kullanıma kapalı zamanlarda bile havuzu kirlenmeye karşı korur. Pratik bir kullanıma sahip olan otomatik havuz örtüleri özellikle her mevsimde konaklamaya açık olan otellerin tercihleri arasındadır.

Manuel Havuz Örtü Sistemleri

Bazı yüzme havuzları yalnızca mevsimlik olarak kullanıma açılabilir yahut kısa süreli bir kullanıma açık olabilir. Kısmen kullanılan havuzların temizliğini gerçekleştirmek, ve havuzu dışarıdan gelebilecek her türlü yabancı maddeden korumak adına bu havuzlara bir örtü sistemi kurulması şarttır. İki yandan gerdirilerek örtülen bu sisteme manuel havuz kapatma sistemleri adı verilir. Yalnızca havuzun üstü değil, tüm kenarlarını da kalın bir örtü ile örterek havuz üzerinde tam manada bir güvenlik sağlar. Bu sayede havuz dışarıdan gelebilecek her türlü pisliğe karşı korunur ve bir sonraki sezon temiz bir havuz sizleri bekler. Manuel örtülerin bir başka yararı ise açılıp kapanma sistemi otomatik olmadığından, sizin izniniz olmadan bir kimsenin havuza girmesini de engeller. Manuel örtü sistemleri otomatik örtü sistemlerine kıyasla daha ekonomiktir.